Yetkinlik Bazlı Mülakat – STAR Tekniği

Yetkinlik Bazlı Mülakat – STAR Tekniği

Yetkinlik bazlı mülakat-STAR Tekniği, işe alım konusunda birçok kurumun kullandığı bir yöntemdir. STAR kelimesi, ingilizce State (Durum), Task (Görev), Action (Davranış/Hareket), Result (Sonuç) kelimelerinin baş harflerinin birleşiminden oluşur.  Doğru sonuçlara ulaşabilmek adına güzel bir uygulama olan bu tekniğin olumsuz yanları da vardır. Örnek olarak bahsedecek olursak; yeni mezun bir aday ile karşı karşıya kaldıysanız, kendi yetkinliklerini tanımlayabilecek tecrübeye sahip olmadığından akıcı bir mülakat süreci geçiremezsiniz. Bir başka örnek; yetkinlik bazlı mülakatlara daha önce defalarca girmiş tecrübeli bir aday ile mülakat gerçekleştirecekseniz, aday bu mülakata daha önceki tecrübelerinden yola çıkarak yanlışlarını da düzelterek daha hazırlıklı gelebilir ya da mülakatı yapan kişinin STAR tekniği hakkında çok bilgisi ve pratiği olmadığı takdirde yine akıcı bir mülakat geçirilememektedir.  Günümüzde oldukça fazla kullanılan bu teknik, mülakat görüşmelerinin ilerleyişini belirlemektedir.

STAR tekniğinin mantığı, mülakata giren adayın geçmişte yapmış olduğu işlerin, gerçekleştirip sonuca ulaştırdığı görevlerin ve yaptığı işin yapılış şeklinin saptanmasının ardından, adayın gelecekte yapacaklarının da bu saptamalara paralel olacağı görüşüne dayanıyor.

Mülakat esnasında adaya STAR Tekniği uygulanırken yaşadığı olayın baştan sona anlatılması sağlanmalıdır. Bunu yapabilmek elbette zor olabilir hatta daha önce de belirttiğim gibi mülakatı yapan kişinin tecrübesi de mülakatın doğru yönetilmesi açısından çok önemlidir.

Yetkinlik bazlı mülakatlar, işe alımda günümüzde oldukça sık kullanılan bir tekniktir. Bu mülakatta da çoğunlukla karşılaşılan soruları başlıklar altında toplayacağım. Daha sonra cevap verme sırası sizde.

Kolay gelsin.

Yetkinlik Bazlı Mülakat Sorularına ulaşmak için aşağıdaki linkten dosyayı indirebilirsiniz…

Üyelerimize Özel Dosyalar

  • docx
    Yetkinlik Bazlı Mülakat – STAR Tekniği
    99 KB
    DOWNLOAD
    41 kez indirildi.