Turquality Kapsamında Yurtdışında En İyi Performans Gösteren İki Markanın Öyküsü…

Turquality Kapsamında Yurtdışında En İyi Performans Gösteren İki Markanın Öyküsü…

Yataş Grup Genel Müdürü Öztaşkın, mobilya ve yatağın tüketici için özel ve kalıcı harcamalar olduğunu belirterek, “Bizim ilişkimiz evlilik gibi” dedi.

Türkiye’nin en büyük yatak ve mobilya üreticilerinden Yataş Grup, 2009 yılında mobilya ve yatağı Enza Home ve Yataş Bedding olmak üzere ikiye ayırdı. Şu anda 249 tanesi mağaza olmak üzere Türkiye ve yurtdışında toplam 400 noktaya ulaştılar. Marka teşvik programı Turquality kapsamında yurtdışında en iyi performans gösteren iki markanın öyküsünü Nuri Öztaşkın’dan dinleyelim.

*İki markanız da dünyaya açıldı. Neler yaptınız en son?
– Her ikisi de dünya klasmanında iş yapacak, ortalama zevki yakalayabilecek markalar. Yurtdışında İngiltere, Fas, Avusturya, Çin, Mısır, Almanya, İran, Irak gibi 17 ülkede 37 mağazaya ulaştık ve 47 ülkeye ihracat yapıyoruz. Enza Home şehirli, trendy, modern, estetik, kolay ulaşılabilir bir mobilya markası.

*2015 zor bir yıl. Sizin için nasıl geçiyor?
– 2014’te yüzde 25 büyüyerek 300 milyon TL ciroya ulaştık. 2020 hedefimiz 1 milyar TL ciro ve yarısı yurtdışında 1200 mağaza. Biz her yıl aşağı yukarı yüzde 25-30 büyüdüğümüz için bu çok makul bir hedeftir. Şu anda ilk 6 ayda yüzde 26 büyüdük. Böyle bir dönemde bu oranda büyümek gerçekten kolay değil. Sektör bizim kadar büyümüyor. Önden hazırlıklıydık biz. Şu anda yaşadığımız krizler olmasa daha da büyürdük.

EVLİLİK DE BOŞANMA DA YARIYOR

*Sizi başarılı kılan ne peki?
– Ülkece krizlere bağışıklık kazandık galiba. Evlilik de var ülkemizde boşanma da. Her ikisi de bize yarıyor. Halka açık aile şirketi bizimkisi. Değişimi ve dönüşümü iyi yönettik. Hızlı karar alıyoruz.

*Çevre ülkelerde savaşa kurban giden mağazalarınız da oldu zannediyorum.
– Suriye’deki bayimiz bir mağazayı kapattı. Libya’da da bir bayi kapatmıştı mağazayı ama şimdi yeniden açtı. Irak’ta uzun süre alışveriş motivasyonu yoktu. Orada Erbil’de mağazamız var. Şimdi Süleymaniye’de ve Bağdat’ta da açıyoruz.
Bize Körfez ülkelerinden de Avrupa ülkelerinden de mağaza açmak için teklif geliyor. Dünyanın her yerinden teklif alıyoruz. Türkiye, dünyada Çin’den sonra en büyük ikinci. Üstelik Avrupa’ya yakınlığımız da bir avantaj.

*Artık evlerine daha mı çok özeniyor insanlar?
– Bizde yatak 5 yılda bir, koltuk 7 yılda bir değişiyor.
Eve geri dönüş var. Evde geçirilen vakit arttı. Bu nedenle evine daha çok özeniyor insanlar. Biz müşteriyle direkt evleniyoruz. Flört, nişan mişan yok bizde. Yatak ve mobilya kısa sürede tüketilen bir ürün değil ki. İnsanların evlerine giriyoruz ve yıllarca kalıyoruz. Ürünlerimize biz hep çocuklarımız gibi bakıyoruz. Kalitesiz bir şey üretsek bedeli daha ağır olur.

İLAVE VERGİ GEREKSİZ

*Gelen ilave vergilere ne diyorsunuz?
– Mobilya, 2.4 milyar dolar ihracat yapan ve ticaret fazlası veren bir sektör. İthalat ise 900 milyon dolar. İlave vergiler anlamsız oldu.

*Mobilyada dünya markası çıkarma ihtimalimiz bana daha olası gelir hep. Sizce?
– Türkiye’de mobilya mağaza zinciri konsepti var. Dünyada örneği az. Bunu dünyaya taşıyabiliriz. Biz 2009 yılında açıldık dünyaya. İlk İran, sonra da İngiltere mağazalarını açtık. Biz yurtdışı fuarlara çok rını açtık. Biz yurtdışı fuarlara çok ağırlık verdik. Dünyadan gördüğümüz ilgide bunun da payı var. Yurtdışı kur riskini azaltıyor. Hedef ülkeler Suudi Arabistan, Katar, Dubai, Hindistan, ABD.

DALKAVUKLUKLA MÜCADELE

– Dalkavuklar iş hayatında ne yazık ki çoğu zaman olabiliyor. Eğer bir yöneticinin etrafında dalkavuklar olur, hiç eleştirilmezse yaptıkları her şeyin doğru olduğuna inanmaya başlar ve doğruları göremezler. Çok tehlikeli.
– Bu tarz insanlardan uzaklaşmayı tercih ediyorum.

SOSYAL MEDYA

– Günümüzde sosyal medya en önemli kitle iletişim araçlarından biri haline geldi. Gücünü önemsiyorum.
– Tüm günü sosyal medya üzerinde geçirmeyi doğru bulmasam da yeterli derecede kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest ve asmallworld kullanıyorum.

SOSYAL SORUMLULUK

– Kurum olarak sosyal sorumluluk projelerine çok önem veriyor, elimizden geldiğince yer alıyoruz. Anadolu’da muhtaç okullara, hastanelere yardımlarda bulunduk, Baba Beni Okula Gönder projesinde yer aldık.
– Önümüzdeki dönemlerde bazı derneklerle birlikte başlayacağımız projeler için de çalışmalarımıza devam ediyoruz.

BAŞARININ SIRRI

– Formül basittir ve yolu her zaman bellidir. Başarılı olmak isteyen birinin yapması gereken ana görev çalışmak ve çaba göstermektir.
– Kişinin hayal etmesi, o hayalini gerçekleştirmesi için hedef belirlemesi ve o hedef için disiplinli ve kararlı çalışması mutlak başarı getirecektir.

HOBİ

– Her sabah mutlaka bir saat yüzüyorum. Seyahat etmeyi ve kayak yapmayı çok seviyorum.
– İşim hobim. Dekorasyona ilgim var. Bizim şirket olarak yataktan mobilyaya geçiş dönemimizde dekorasyon ve tasarıma çok fokus oldum.

İŞ HAYAT DENGESİ

– Özellikle son üç yıldır tempom tamamen iş ağırlıklı oldu. Hafta sonu dâhil çok seyahat ediyorum.
– Bu yoğunluğuma rağmen aileme zaman ayırmaya çalışıyorum. Özel günlerde mutlaka tüm aile birlikte olup, güzel vakit geçiriyoruz.

KULAĞA KÜPE

– İşinizi tutkuyla yapın. Yaptığınız iş sizin için ne kadar anlamlıysa, iş hayatınız da o kadar eğlenceye dönüşür. İş hayatında mutlu olanlar özel hayatında da mutlu olur. İşini sevmeden yapanlar genelde başarısız olur.
– Pozitif olun. Pozitif bakış açısı ile karşınıza çıkan engelleri daha rahat aşarsınız.

YETENEK AVI

– İş hayatında sadece bir konuda yetenekli olmak yeterli olmayabilir. İnsan ilişkilerinde, takım çalışmalarında vb. konularda da yetenekli olmak önemli.
– Biz bu tarz yetenekli çalışanlarımıza gerekli değeri verip, onları en büyük yatırımımız olarak görüyoruz.

PİŞMANLIK

– Hayatta hiçbir şey için pişman olmadım. Ne kişisel hayatta ne de iş hayatında pişmanlıklarım olmadı.
– Spor, hayatımda daha çok olsun isterdim. Bu bir yaşam tarzı. Biz çocukken spor yapmak ayıptı. Futbol oynardım babam kızardı. 

  • Turquality Kapsamında Yurtdışında En İyi Performans Gösteren İki Markanın Öyküsü…
  • Turquality Kapsamında Yurtdışında En İyi Performans Gösteren İki Markanın Öyküsü…