Kişisel Bütçe Planı Nasıl Yapılır?

Kişisel Bütçe Planı Nasıl Yapılır?

Kişisel bütçe planlaması yapmak için programlara ya da karmaşık hesaplamalara hiç de gerek yok. Bu yazımda kişisel bütçe planının ne olduğundan ve nasıl yapılabileceğinden bahsedeceğim.

Bütçe planı yapmak, birikim yapmaya başlamak ve birikimleri kazançlı yatırımlarla değerlendirebilmek için atılması gereken ilk adımdır. Düzenli bir bütçe planına sahip olduğunuzda aylık gelir ve giderlerinizi net bir şekilde görebilir ve gereksiz harcamalarınızı gözden geçirme fırsatı bularak, gelirinizden arta kalan kısmı yani birikim ve yatırımlarınıza ayırabileceğiniz en son net tutarı öğrenebilirsiniz.

Kişisel Bütçe Planı Nedir?

Bütçe, kabaca gelir ve giderlerin yer aldığı, gelir ve giderleri gösteren bir rakamsal veridir. Kişisel bütçe planı ise, gelir ve giderlerin farkında olunarak belirli bir dönemde elde edilecek gelirin ve giderin dengelenmesi sebebiyle yapılır ve de yapılmalıdır.

 

Kişisel bütçe planı yaparak elde edeceğiniz bazı güzel avantajlar:

 • Gelir ve giderlerin farkında olma,
 • Düzenli bir gider çizelgesine sahip olma,
 • Gereksiz giderleri bulup, daha fazla birikim yapma,
 • Mantıklı ve akla uygun birikim hedefleri koyma,
 • Birikim ve yatırım planlamaya başlama.

 

Bu ve bunlar gibi birçok finansal avantaja sahip olmak için mutlaka kişisel bütçe planlaması yapmanız gerekir.

 

Kişisel Bütçe Planlaması Nasıl Yapılır?

Kişisel bütçe planlaması yapmak sanıldığının aksine hiç de zor değildir. Hatta ben işinizi kolaylaştıracak şahane bir çizelge hazırladım. Aşağıdaki adımları izleyin, söz veriyorum çok kolay olacak.

 

Gelir ve giderleri hesaplayın

Bütçe planı yapmaya başlamak için öncelikle gelir ve giderlerin hesaplanması gerekmektedir. Gelir ve giderlerinizin hesabını yapabileceğiniz hemen herkese uygun bir bütçe planı örneği hazırladım.

 

Hazırladığım örnek kişisel bütçe planı aşağıda yer aldığı gibi görünüyor:

Ücretsiz Dosyalar

 • xlsx
  Kisisel Butce Plani Ornegi
  12 KB
  DOWNLOAD
  675 kez indirildi.